Komentari
Comments
Welcome to MONTENET the window with a view of MONTENEGRO
 
Index of montenet home page
 
 
Profile of Montenegro
People of Montenegro
Geography of Mpntenegro
Short History of Montenegro
Montenegrin Culture
Language in Montenegro
Religions in Montenegro
Montenegrin Arts
Montenet Press Cut
Politics in Montenegro
Montenegrin Law
Montenegrin Economy
Travel to Montenegro
Sports in Montenegro
Links to ex Yugoslav Republics
East Europe and Russia
Links to Montenegrin Sites
Site Map of Montenet
Letters&Comments&Suggestions
Miscellaneous
 
Milorad-Taki Latkovic
Prvi Kongres Crnogorske Dijaspore
PRVI KONGRES CRNOGORSKE DIJASPORE

               slobodno izrazenom voljom prisutnih delegata na zasijedanju 10.oktobra 1999. godine donosi

               DEKLARACIJU DOBRE VOLJE O CRNOJ GORI

               Cvrsto povezani snaznim osjecanjem preipadnosti, ljubavi i dobrim  namjerama prema nasoj domovini Crnoj Gori, mi, ucesnici Kongresa, razlicitih nacija i vjera ali istih osjecanja prema drzavi Crnoj Gori,

               Polazeci od prirodnog i istorijskog prava Crne Gore, jedne od najstarijih drzava na Blakanu, svestrano sagledavajuci aktuelni trenutak i potrebe i potrebe obezbjedjenja trajnog mira, stabilnosti i prosperiteta na jugoistoku Evrope, kao i neotudjivog prava naroda Crne Gore na samoopredjeljenje i samostalno odlucivanje o svojim sudbinskim unutrasnjim odnosima i odnosima sa susjednim i drugim drzavama,

              Ne pristajuci da nasa domovina Crna Gora, poslije desetovjekovne drzavnosti, jedina poslije raspada federalne Jugoslavije ostane bez svoje drzavnosti i medjunarodnog subjektiviteta,

               Snazno podrzavajuci napore svih demokratskih snaga u Crnoj Gori na pronalazenju rjesenja za izlazak iz postojece krize, za trajnu zastitu crne Gore i njenih gradjana od pokusaja da se zrtvuju i zadrze u poziciji taoca jedne anahrone, ksenofobicne, velikodrzavne, imperijalne politike Srbije, politike koja direktno vodi potiranju crnogorske drzave, nacije, crkve i svakog drugog identiteta i subjektiviteta, politike koja odvlaci Crnu Goru od evropskih i evroatlantskih integracija i od mogucnosti za zivot dostojan covjeka,

               Mi, iseljenici iz Crne Gore: Crnogorci, Srbi, Muslimani, Albanci i Hrvati, jedinstveni smo u zahtjevima:

               1.Da Skupstina Crne Gore, radi zastite drzavnih i nacionalnih interesa Crne Gore i stvaranja optimalnih uslova za njen sveukupan napredak i razvoj, shodno neotudjivom pravu gradjana, raspise referendum za sticanje nezavisnosti i povratak medjunarodnog subjektiviteta kao i za ukljucivanje u evropske i evroatlantske ekonomske, politicke, bezbjedonosne, kulturne, sportske i humanitarne organizacije

               2.Da Crna Gora sacuva i unaprijedi istorijsko dostignuce dobrih i harmonicnih odnosa suzivota razlicitih naroda i vjera, da obezbijedi punu individualnu i  kolektivnu slobodu i ravnopravnost svojih gradjana i na taj nacin odgovori na sve neprihvatljive pokusaje plemenskih, vjerskih, nacionalnih i regionalnih podjela i cijepanja teritorije i tkiva drzave Crne Gore

               3.Da vlast u Crnoj Gori prekine sa negiranjem i diskriminacijom Crnogorske pravoslavne crkve i njenih vjernika i ujedno podrzavamo odluku o osnivanju dijeceze Crnogorske pravoslavne crkve u Americi

               4.Da Crna Gora politikom otvaranja i povezivanja sa svijetom stvara uslove za punu saradnju sa svojom dijasporom u svim domenima: ekonomskom, politickom, kulturnom, sportskom i informativnom. U cilju objedinjavanja stvaralackih potencijala matice i dijaspore i uspostavljanja bolje sradnje i razumijevanja,  predlazemo da se naredne, 2000-te godine u crnogorskoj prijestonici na Cetinju,  o organizuje sljedeci kongres crnogorske dijaspore i da predsjednik organizacionog odbora bude predsjednik Crne Gore Milo Djukanovic.

                                   PRVI KONGRES CRNOGORSKE DIJASPORE

                                                         ZAKLJUCCI

                                                                          I

               Crna Gora treba da bude slobodna, suverena, demokratska, multinacionalna i medjunarodno priznata drzava, clanica Ujedinjenih nacija.

                                                                          II

               Kongres predlaze da se sve snage u Crnoj Gori i van nje: vlast, politicke partije, nevladine i druge organizacije i pojedinci, ujedine po pitanju rjesavanja drzavno-pravnog statusa Crne Gore u cilju njenog osamostaljenja.

                                                                         III

               Kongres zahtijeva od crnogorskog parlamenta da ponisti nelegitimne odluke tzv „Podgoricke skupstine” iz 1918. godine.

                                                                          IV

               Kongres apeluje na crnogorsku vlast da ispostuje odluke Skupstine Crne Gore od 23. decembra 1991. koje joj obezbjedjuju status nezavisne i suverene drzave.

                                                                           V

                Kongres zahtijeva od aktuelne vlasti da diplomatski predstavnici Crne Gore u svijetu budu ljudi dokazane crnogorske orijentacije.

                Karijeristi i nakalemljeni Crnogorci nikada nece dostojno predstavljati Crnu Goru i uspostaviti dobar kontakt sa iseljenicima.

                                                                         VI

                Kongres zahtijeva da se Crnogorskoj pravoslavnoj crkvi hitno obezbijedi registracija i u posjed vrate svi njeni sakralni objekti i materijalna dobra.

                                                                        VII

               Kongres zahtijeva od crnogorskog parlamenta da ponisti odluku regenta Aleksandra iz 1920.godine kojom je nasilno i nekanonski ukunuta Crnogorska  pravoslavna crkva.

                                                                        VIII

               Kongres upucuje najostriji protest vlastima u Crnoj Gori zbog otvorene podrske i ogromne materijalne pomoci koju uziva Srpska pravoslavna crkva u Crnoj Gori.

                                                                          IX

               Kongres predlaze vlastima u Crnoj Gori da se rijesi pravno-imovinski polozaj nasljednika dinastije Petrovic-Njegos. Takodje apelujemo da se u duhu drzavne tradicije Crne Gore i nasega jezika, ozvanici titula knjaza Nikoli II Petrovicu Njegosu.

                                                                           X

              Kongres zahtijeva da se Crnogorski jezik proglasi sluzbenim jezikom u Crnoj Gori i da kao takav bude uveden u ustav,skole, institucije, organe i medije.

                                                                         XI

              Kongres predlaze crnogorskoj vlasti i kulturnim institucijama da, u velikim svjetskim centrima kao sto su Pariz, Rim, Moskva, Njujork, Vasington, organizjuju veliku svjetsku izlozbu posvecenu hiljadugodisnjoj crnogorskoj istoriji i kulturi, koja bi imala veliki politicki i medijski odjek u svijetu i za koju je dijaspora spremna da pruzi pomoc u granicama svojih mogucnosti

                                                                         XII

              Kongres podrzava kontinuitet Cetinjskog bijenala i obavezuje se da ce svojim aktivnostima doprinijeti afirmaciji ove znacajne kulturne manifestacije.

                                                                        XIII

              Crnogorska drustva i organizacije u svijetu razvijace prijateljske odnose izmedju crnogorskog naroda naroda zemlje u kojoj drustva djeluju.

                                                                        XIV

              Kongres se ogradjuje i upucuje protest svim udruzenjima u svijetu koja koriste naziv "crnogorski" a ne priznaju crnogorsku naciju, crkvu i drzavu i rade protivu interesa Crne Gore.

                                                                         XV

              Kongres predlaze obnavljanje Matice iseljenika Crne Gore,ali kao nevladine organizacije koja bi ponovoizdavala svoj mjesecni casopis, djelimicno i na  engleskom jeziku.

                                                                        XVI

               Kongres upucuje kritiku crnogorskoj vlasti zbog dosadasnje slabe saradnje sa organizovanom crnogorskom dijasporom i njenim udruzenjima.

                                                                        XVII

               Kongres je formirao zajednicko tijelo na nivou Sjeverne Amerike u koje su izabrani:

                                         Blazo Sredanovic, predsjednik

                                            a kao podpredsjednici:

                                   Ivo Djukanovic , Udruzenje Crnogoraca Amerike

                                   Vesna Radunovic, Crnogorski kulturni Centar Njujork

                                    Beco Cubic, Kulturni centar "Rumija" Cikago

                                    Branko Aleksic, Drustvo Crna Gora, Toronto

                                                                       XVIII

              Kongres je donio odluku da se formira delegacija ispred iseljenika u Americi koja ce zatraziti prijem kod tri kongresmena u Vasingtonu koja su nedavno pokrenula pitanje crnogorske drzavne samostalnosti kod americke administracije i koja bi predala peticiju sa nasim zahtjevima predsjedniku Klintonu

                                                                         XIX

              Kongres je formirao koordinacioni odbor za osnivanje Svjetskog crnogorskog kongresa ciji je zadatak da poveze sva crnogorska udruzenja u svijetu i inicira osnivanje novih drustava u zemljama u kojima zive iseljenici iz Crne Gore.
                Ovaj odbor sacinjavaju:

               Blazo Sredanovic, Vojo Rasovic, Fado Redzovic, Radosav Krsikapa, Savic Rasovic iz Sjeverne Amerike, Mihailo Mandic iz Australije, Jovan Radonjic iz Hrvatske i Dr Nenad Popovic iz Njemacke.

                                                                         XX

              Kongres je usvojio prijedlog da se sljedeci, Drugi kongres crnogorske dijaspore i Crnogorski susreti 2000-te godine, odrze u crnogorskoj prijestonici Cetinju i da predsjednik organizacionog odbora bude predsjednik Crne Gore.

                                    za Prvi kongres crnogorske dijaspore:

               Blazo Sredanovic, Udruzenje Crnogoraca Amerike
               Vesna Radunovic, Crnogorski nezavisni kulturni centar Njujork
               Branko Aleksic, Drustvo Crna Gora Toronto
               Fado Redzovic, Kulturni centar "Rumija"
               Mihailo Mandic, Udruzenje Crmogoraca Australije
               Jovan Radonjic, Nacionalna zajednica Crnogoraca Hrvatske

               Njujork, 10.oktobar 1999.


 
 
 
 
 
 

Montenet.org:  Kao sto zna veliki broj citalaca koji su nam se javljali, komentari citalaca su dobrodosli.  Montenet.org ne prezentuje vecinu komentara koje su licne prirode. Medjutim, ukoliko neko zeli da komentarise ili sugerise teme koje bi mogle biti od interesa citaocima, Monenet.org ce ih okaciti na "http://www.montenet.org/home/letters.htm" po redu u kojem stizu. Mozda je jos jednostavnije ako oni koji hoce da posalju komentar dvostruko pritisnu misa na rijec 'comments', a ukoliko hoce da vide komentare pritisnu misa na rijec  'published' koje se nalaze na dno svake stranice Montenet.org. Alternativno, komentari se mogu poslati na e-mail adresu webmaster@montenet.org

 

[Index] [Profile] [People] [Geography] [History] [Culture] [Art] [Language] [Religion] [Miscellaneous
[Site-map] [News] [Politics] [Law] [Economy] [Travel] [Sports] [Letters] [Links] [ExYu] [EE&Russia]
 Comments and suggestions are welcome and selected will be published
Copyrights©
webmaster@montenet.org
Montenet 1997
 All rights reserved.
Last updated  March 1998