Letters 
Welcome to MONTENET the window with a view of MONTENEGRO
 Previous Letters:
 
2005 2004 2003 2002 2001
2000
1999 1998
index of montenet
 
Profile of Montenegro
People of Montenegro
Geography of Mpntenegro
Short History of Montenegro
Montenegrin Culture
Language in Montenegro
Religions in Montenegro
Montenegrin Arts
Montenet Press Cut
Politics in Montenegro
Montenegrin Law
Montenegrin Economy
Travel to Montenegro
Sports in Montenegro
Links to ex Yugoslav Republics
East Europe and Russia
Links to Montenegrin Sites
Site Map of Montenet
Letters&Comments&Suggestions
Miscellaneous
 
Veljko Ilic
Pogresno racunjanje vremena, niti srpska, niti pravoslavna
 
Kao i mnogo puta ranije, mediji u Srbiji i naravno, neki u Crnoj Gori, uveliko najavljuju da ce sirom Srbije i u nekim mjestima Crne Gore  biti organizovan docek (13 januara uvece), "srpske i pravoslavne Nove godine". Ta Nova godina niti je srpska, niti pravoslavna, kako mnogi tvrde, kako tvrdi niski arheolog Dusan Maksimovic. Treba se samo cuditi, sto na ovu vrstu ozbiljne nepreciznosti, niko iz Srpske pravoslavne crkve ne reaguje. 
  
 Citava zbrka oko kalendarskog racunjanje vremena zapocela je davno, jos za vrijeme Numa Pompilija, krajem 8 i u prvoj polovini 7 vijeka prije nove ere. U tadasnjem kalendaru nova godina je pocinjala marta mjeseca i imala je 304 dana. Kasnije, 45-e godine prije nove ere, Gaj Julije Cezar poziva jednog egipatskog astronoma da izvrsi reformu kalendara, sto je on i ucinio. Tako je nastao JULIJANSKI KALENDAR po kojem se godina racuna po Suncu i ima 365 dana i 6 sati, a svaka cetvrta je prestupna.  
 
 Na saboru hriscanskih crkava u Nikeji 325 godine nove ere, usvojeno je racunjanje vremena po Julijanskom kalendaru. Godine 1582, Papa Grgur XIII donosi reformu kalendara. Godinu  je skratio za deset dana, pa je 5 oktobar postao 15, a proljecna ravnodnevnica je umjesto 11 pocinjala 21 marta. To je bila GREGORIJANSKA VARIJANTA KALENDARA po kojem suncana godina imala 365 dana, 5 sati, 48 minuta i 46 sekundi.  
 
 Srbija je 1919  uvela racunjanje vremena po Gregorijanskom kalendaru. Na Vaseljinskom saboru 1923 godine, kalendar su usvojile sve pravoslavne crkve, ali ga mnoge crkve nijesu primijenile. Zasto SPC ne postuje Gregorijanski kalendar prihvacen na Vaseljinskom saboru 1923 i tako svoje vjernike dovodi u visestruku zabludu, da Bozic slave 7 januara umjesto 25 decembra,  a Novu godinu, pa jos uz naziv "srpska" slave 13 umjesto 1 januara. Grcka Pravoslavna Crkva slavi Bozic 25 decembra, pridrzava se odredbi koje su usvojene na Vaseljinskom saboru.  
 
 Treba podsjetiti mnoge vjernike SPC da crkvena Nova godina pocinje 1 septembra i da bi Pravoslavnu Novu godinu (ako zelite proslavljati), trebalo docekivati u noci izmedju 31 avgusta i 1 septembra. Vizatijsko ili crkveno vrijeme se racuna "od postanka svijeta" 1 septembra prije vise od 7.514 godina.   

Svima je poznato da je Crnogorska Pravoslavna Crkva bila ukinuta 1918. Ona nije mogla uticati na svoje vjernike, nije imala ni svoju crkvu ni svoju drzavu, nije mogla ovu  visestuku zabludu da eleminise iz naroda svih ovih godina. Ovo je pocetak SEDME GODINE TRECEG MILENIJUMA po kalendaru koga skoro svi prihvacaju kao najtacnije pokazivanje vremena do sada. Taj kalendar se zove GREGORIJANSKI. Zasto srbi (i neki crnogorci) postuju tradiciju Julija Cezara, a ne odluku koju je donio Papa Grgur XIII 1582 godine, kada je uvedeno racunanje vremena po Gregorijanskom kalendaru?   

Najranija racunanja vremena vrsena su po polozaju zvijezda, Sunca i Mjeseca na nebeskom svodu. Postajali su razni kalendari kao, Rani Rimski kalendar, Jevrejski kalendar, Muslimanski Kalendar, da postajali su i Staro grcki i Egipatski kalendari. Na dalekom Istoku postoje Hindu i Kineski kalendar. U Americi postajali  su, Maja, Azteka, Inka i sjeverno americkih Indijanaca kalendari.   

Treba da znamo, da je jedna od bazicnih jedinica racunanje vremena dan. Dan se nekada racunao od podne do podne, to su radili raniji astronomi od 2 vijeka nove ere pa sve do 1925 godine. Neki su dan racunali od izlaska do zalaska sunca. Dan se danas racuna od Ponoci do Ponoci. (Neki kazu, da Crnogorski (ne) radni dan traje od podne do zalaska sunca.)   

Lijepo se veseliti, ako znamo zbog cega se veselimo. Lijepo je nesto proslavljati, ako znamo sta proslavljamo, i kojega dana  treba da to proslavljamo. Od istine se netreba plasiti, koristeci znanje lakse se dolazi do istine.   
 

Veljko B. Ilic


 

[Index] [Profile] [People] [Geography] [History] [Culture] [Art] [Language] [Religion] [Miscellaneous
[Site-map] [News] [Politics] [Law] [Economy] [Travel] [Sports] [Letters] [Links] [ExYu] [EE&Russia]
 Comments and suggestions are welcome and selected will be published
Copyrights©
webmaster@montenet.org
Montenet 1997
 All rights reserved.
Last updated  Jan 2006